3,756 Görüntülenme
Çakalın Günü
7.8 IMDB Puanı

Çakalın Günü

(The Day of the Jackal)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Frederick Forsyth, Kenneth Ross
Ödüller 1 Oscar Adaylığı. 1 ödül & 11 adaylık. total
Çakalın Günü izle ⭐ Çakalın Günü (The Day of the Jackal) 1973 - İngiltere yapımı Dram, Suç ve Gerilim filmini donmadan tek parça Türkçe dublaj 1080p Kalitesinde Full HD Film izle. royalFilmizle ile iyi seyirler. Çakalın Günü (1973), Fred Zinnemann tarafından yönetilen ve Frederick Forsyth'in 1971 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan politik bir gerilim filmidir. Film, Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle'e suikast düzenlemek üzere tutulan ve yalnızca "Çakal" (Edward Fox) olarak bilinen profesyonel bir suikastçının hikayesini anlatıyor.

Çakal, görevinin her ayrıntısını dikkatle planlayan, titiz ve becerikli bir suikastçıdır. Sahte bir kimlikle Paris'e gider ve kendine yeni bir hayat kurar. Daha sonra yüksek güçlü bir tüfek ve susturucu da dahil olmak üzere suikast için ihtiyaç duyacağı silah ve ekipmanı toplamaya başlar.

Bu sırada suikast planından haberdar olan Fransız polisi Çakal'ı durdurmak için zamana karşı yarışmaktadır. Parlak ve inatçı bir dedektif olan Komiser Lebel (Michel Lonsdale) tarafından yönetiliyorlar. Lebel, Çakal'ın izini sürmek için tüm kaynaklarını kullanır ama suikastçı her zaman ondan bir adım öndedir.

Suikast girişiminin olduğu gün Çakal, Başkan de Gaulle'ün konvoyunun izleyeceği yola bakan yüksek bir binada pozisyon alır. Tüfeğini Başkana ateşledi ama kurşun ıskaladı. Çakal daha sonra polis tarafından takip edilir ve sonunda bir çatışmada öldürülür.

Çakalın Günü şimdiye kadar yapılmış en iyi politik gerilimlerden biri olarak kabul edilen sürükleyici ve gerçekçi bir gerilim filmi. Film, casusluk ve suikast dünyasının gerçekçi tasvirinin yanı sıra karmaşık ve iyi gelişmiş karakterleriyle övgü topladı.

Filmin temaları arasında kötülüğün doğası, özgürlüğün önemi ve kontrolsüz gücün tehlikeleri yer alıyor. Çakal Günü, siyasi şiddetin tehlikeleri ve demokrasiyi korumanın önemi hakkında uyarıcı bir hikayedir.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın