203 Görüntülenme
Doktor Caligari’nin Muayenehanesi
8.0 IMDB Puanı

Doktor Caligari’nin Muayenehanesi

(The Cabinet of Dr. Caligari)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Film Süresi 67 dakika
Kategori
Yönetmen
Senaryo Carl Mayer, Hans Janowitz
Ödüller 2 ödül & 1 nomination
Doktor Caligari'nin Muayenehanesi izle ⭐ Doktor Caligari'nin Muayenehanesi (Das Cabinet des Dr. Caligari) 1920 - Almanya yapımı Korku, Gizem ve Gerilim filmini donmadan tek parça Türkçe dublaj 1080p Kalitesinde Full HD Film izle. royalFilmizle ile iyi seyirler. Doktor Caligari'nin Muayenehanesi (Das Cabinet des Dr. Caligari), Robert Wiene tarafından yönetilen ve 1920 yılında Almanya'da çekilen bir sessiz korku filmidir. Film, dışavurumculuk akımının en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilir.

Filmin konusu, küçük bir Alman kasabasında işlenen esrarengiz seri cinayetleri ve gelişen olayları konu alıyor. Kasabada yaşayan Franzis adlı genç bir adam, nişanlısı Jane'in gizemli bir şekilde öldürüldüğünü öğrenir. Franzis, cinayetleri kasabada bir fuar için gösterilen uyurgezer Cesare'nin işlediğini düşünür. Franzis, Cesare'nin sahibi olan Dr. Caligari'nin peşinden gider ve onu cinayetlerden sorumlu tutar.

Filmin sonunda, Franzis'in hikayesinin bir yalan olduğu ortaya çıkar. Franzis, aslında Dr. Caligari'nin hastasıdır ve Cesare'yi öldüren de kendisidir. Bu final, filmin bir rüya mı yoksa gerçek mi olduğu konusunda izleyiciyi düşündürür.

Doktor Caligari'nin Muayenehanesi, delilik, gerçeklik ve yanılsama gibi temaları ele alan bir filmdir. Film, dışavurumculuğun çarpık ve ürkütücü görsel stili ile de dikkat çeker.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın