198 Görüntülenme
Full Metal Jacket
8.3 IMDB Puanı

Full Metal Jacket

(Full Metal Jacket)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Stanley Kubrick, Michael Herr, Gustav Hasford
Ödüller 1 Oscar Adaylığı. 8 ödül & 15 adaylık. total
Full Metal Jacket izle ⭐ Full Metal Jacket 1987 - İngiltere yapımı Dram ve Savaş filmini donmadan tek parça Türkçe dublaj 1080p Kalitesinde Full HD Film izle. royalFilmizle ile iyi seyirler. Full Metal Jacket (1987), Stanley Kubrick tarafından yazılan ve yönetilen, Gustav Hasford'un The Short-Timers adlı romanından uyarlanan bir savaş filmidir. Filmin başrollerinde Matthew Modine, R. Lee Ermey, Vincent D'Onofrio ve Adam Baldwin yer alıyor.

Film iki bölüme ayrılmıştır. İlk bölüm, bir grup gencin Deniz Piyadeleri temel eğitimi aldığı Güney Carolina'nın Parris Adası'nda geçiyor. Eğitim, sadist ve istismarcı bir tatbikat eğitmeni olan Topçu Çavuş Hartman tarafından denetleniyor.

Hartman, acemileri parçalara ayırmak ve onları Deniz Piyadeleri olarak yeniden inşa etmek için çeşitli yöntemler kullanıyor. Onlara hakaret ediyor, onları küçümsüyor ve fiziksel olarak istismar ediyor. Acemi askerler sonsuz fiziksel talimlere katlanmak zorunda kalıyor ve Hartman'ın sürekli sözlü tacizine maruz kalıyorlar.

Filmin ilk bölümü acemi askerlerin temel eğitimden mezun olup Vietnam'a gönderilmesiyle sona erer. Filmin ikinci kısmı, Vietnam Savaşı'nda denizcilerin savaştığı Vietnam'da geçiyor.

Filmin ikinci kısmı iki denizcinin, Birinci Sınıf Er Joker (Modine) ve Er Pyle'ın (D'Onofrio) deneyimlerini konu alıyor. Joker bir savaş muhabiri olarak görevlendirilir ve Vietnam Savaşı'nın dehşetine ilk elden tanık olur. Pyle ise savaşın stresiyle başa çıkamaz ve sonunda Vietnamlı bir keskin nişancıyı yakalayıp öldürür. Pyle daha sonra kendini öldürür.

Full Metal Jacket, savaşın insanlık dışı etkilerini araştıran güçlü ve rahatsız edici bir film. Film aynı zamanda Amerikan ordusunun ve Vietnam Savaşı'nın da bir eleştirisidir.

Film dünya çapında 120 milyon doların üzerinde hasılat elde ederek kritik ve ticari bir başarı elde etti. En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Yönetmen ve En İyi Film Kurgusu dahil olmak üzere dört Akademi Ödülüne aday gösterildi.

Full Metal Jacket şimdiye kadar yapılmış en iyi savaş filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Hem savaş filmlerini hem de Kubrick'in çalışmalarını sevenlerin mutlaka görmesi gereken bir eser.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın