105 Görüntülenme
Geçmişin Gölgesinde
8.5 IMDB Puanı

Geçmişin Gölgesinde

(American History X)
Kategori
Yönetmen
Senaryo David McKenna
Ödüller 1 Oscar Adaylığı. 4 ödül & 15 adaylık. total
Geçmişin Gölgesinde izle ⭐ Geçmişin Gölgesinde (American History X) 1998 - Amerika yapımı TÜR, TÜR ve TÜR filmini donmadan tek parça Türkçe dublaj 1080p Kalitesinde Full HD Film izle. royalFilmizle ile iyi seyirler.
American History X (1998), Tony Kaye'nin yönettiği ve David McKenna'nın yazdığı bir drama filmidir. Filmde Edward Norton, beyazların üstünlüğünü savunan harekete dahil olan genç bir adam olan Derek Vinyard'ı canlandırıyor. Derek'in küçük kardeşi Danny (Edward Furlong) onun izinden gider ama sonunda hareketten kaçmayı başarır.

Film, Derek'in iki siyah adamı öldürmekten aldığı üç yıllık hapis cezasını çektikten sonra hapisten çıkmasıyla başlıyor. Derek hapishanedeyken beyazların üstünlüğünü savunan inançlarından vazgeçmiştir ancak hâlâ geçmişiyle yüzleşmeye çalışmaktadır.

Bu arada Danny, beyazların üstünlüğünü savunan bir dazlak haline geldi. Yerel beyazların üstünlüğünü savunan grubun lideri Cameron Alexander (Stacy Keach) tarafından yönetiliyor. Derek, Danny'yi onun yolundan gitmekten caydırmaya çalışır, ancak Danny başlangıçta hareketsizdir.

Ancak Danny, siyah bir adamın beyazların üstünlüğünü savunan biri tarafından öldürüldüğüne tanık olduktan sonra inançlarını sorgulamaya başlar. Cameron ve takipçileri tarafından dövüldükten sonra nihayet hareketten ayrılır.

American History X, ırkçılık, şiddet ve kurtuluş temalarını araştıran güçlü ve rahatsız edici bir film. İyi oynanmış ve iyi yönetilmiş bir film, Amerika'daki ırkçılık ve şiddetin kökenlerini anlamak isteyen herkesin mutlaka izlemesi gereken bir film.

Film dünya çapında 23 milyon doların üzerinde hasılat elde ederek kritik ve ticari bir başarı elde etti. Norton için En İyi Erkek Oyuncu, Furlong için En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Orijinal Senaryo dahil olmak üzere dört Akademi Ödülüne aday gösterildi.

American History X, ırkçılık ve şiddet hakkında şimdiye kadar yapılmış en önemli filmlerden biri olarak kabul ediliyor. Bu konuları anlamak ve daha adil ve eşitlikçi bir toplum yaratılmasına yardımcı olmak isteyen herkesin mutlaka görmesi gereken bir eser.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın