115 Görüntülenme
Otomatik Portakal
8.3 IMDB Puanı

Otomatik Portakal

(A Clockwork Orange)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Stanley Kubrick, Anthony Burgess
Ödüller 4 Oscar Adaylığı. 12 ödül & 25 adaylık. total
Otomatik Portakal izle ⭐ Otomatik Portakal (A Clockwork Orange) 1971 - İngiltere yapımı Bilimkurgu ve Suç filmini donmadan tek parça Türkçe dublaj 1080p Kalitesinde Full HD Film izle. royalFilmizle ile iyi seyirler.
Otomatik Portakal (1971), Stanley Kubrick tarafından yönetilen ve Anthony Burgess'in aynı adlı romanından uyarlanan distopik bir suç filmidir. Filmde Malcolm McDowell, fütüristik Britanya'da bir holigan çetesine liderlik eden karizmatik ve sadist genç Alex DeLarge'ı canlandırıyor.

Alex ve çetesi tecavüz, saldırı ve cinayet gibi çeşitli suç faaliyetlerine karışıyor. Alex uyguladığı şiddetten keyif alıyor ve bunu bir sanat türü olarak görüyor. Sonunda polis tarafından yakalanır ve hapis cezasına çarptırılır.

Alex'e hapishanedeyken Ludovico Tekniği adı verilen yeni bir deneysel rehabilitasyon programına katılma fırsatı sunulur. Program, suçluları şiddeti mide bulantısı ve acıyla ilişkilendirmeye koşullandırmak için kaçınma terapisini kullanıyor.

Alex programa katılmayı kabul eder ve sonunda hapisten çıkar. Ancak artık şiddetten zevk alamıyor ve diğer insanlarla da anlamlı ilişkiler kuramıyor.

Alex sonunda programdan kaçar ve hayatını yeniden kurmaya çalışır. Ancak geçmişi onu rahatsız etmektedir ve gerçek mutluluğu bulamamaktadır.

Otomatik Portakal şiddet, özgür irade ve ahlak temalarını araştıran karanlık ve rahatsız edici bir film. Film vizyona girdiğinde tartışmalara yol açtı ancak o zamandan beri şimdiye kadar yapılmış en iyi filmlerden biri olarak kabul edildi.

Film, yenilikçi sinematografisi, kurgusu ve müzikleriyle övgü topladı. Kubrick'in filmde klasik müziği kullanması özellikle dikkat çekicidir. Film aynı zamanda performanslarından, özellikle de McDowell'in Alex DeLarge rolüyle övgü topladı.

Otomatik Portakal, Kubrick'in çalışmalarının hayranları ve distopik kurguyla ilgilenen herkesin mutlaka görmesi gereken bir film. Şiddetin doğası ve özgür iradenin toplumdaki rolü hakkında önemli soruları gündeme getiren düşündürücü bir film.

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın