207 Görüntülenme
Özgürlük Çığlığı
7.4 IMDB Puanı

Özgürlük Çığlığı

(Cry Freedom)
Kategori
Senaryo Donald Woods, John Briley
Ödüller 3 Oscar Adaylığı. 6 ödül & 16 adaylık. total
Özgürlük Çığlığı izle ⭐ Özgürlük Çığlığı (Cry Freedom) 1987 - İngiltere yapımı Biyografi, Dram ve Tarih filmini donmadan tek parça Türkçe dublaj 1080p Kalitesinde Full HD Film izle. royalFilmizle ile iyi seyirler.
1987 yapımı Cry Freedom, Güney Afrika'da apartheid rejiminin hüküm sürdüğü dönemde, beyaz bir gazeteci ile siyah bir aktivist arasındaki dostluğu konu alan bir biyografik drama filmidir.

Film, Stephen Biko (Denzel Washington) adlı siyah bir aktivist ile Donald Woods (Kevin Kline) adlı beyaz bir gazetecinin hikayesini anlatıyor. Biko, Güney Afrika'da ırk ayrımcılığına karşı mücadele eden bir liderdir. Woods ise, Biko'nun çalışmalarının bir gazeteci olarak tanıklık etmek ister.

Biko ve Woods, kısa sürede yakın arkadaş olurlar. Woods, Biko'nun mücadelesini dünyaya duyurmak için çalışır. Biko ise, Woods'un yardımıyla Güney Afrika'nın gerçeklerini dünyaya anlatma fırsatı bulur.

Ancak, Biko'nun mücadelesi Güney Afrika hükümeti tarafından tehdit edilir. Biko, tutuklanır ve işkence görür. 1977 yılında, hapishanede şüpheli bir şekilde ölür.

Woods, Biko'nun ölümünden sonra, Biko'nun hayatını ve mücadelesini anlatan bir kitap yazar. Kitap, Güney Afrika'da apartheid rejiminin sona ermesinde önemli bir rol oynar.

Film, eleştirmenlerden genel olarak olumlu eleştiriler aldı. Film, Washington ve Kline'ın performansları, yönetmenlik ve senaryo için övüldü.